Acțiunea avio de combatere a larvelor insectelor de disconfort

Vă aducem la cunoştință că în perioada 27 aprilie – 03 mai 2021, Consiliul Județean Ilfov, prin Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov, va efectua tratamente avio pentru combaterea larvelor insectelor de disconfort.

Acțiunea se va face cu produsul VECTOBAC WG, insecticide biologic din categoria biocide tip 18, pe baza Bacillus Thuringiensis, în doza de 0,6 kg/ha, pe marginea cursurilor de ape, gropi gunoi și alte focare.

Produsul nu este toxic pentru albine!

Vă rugăm să nu stați în raza de acțiune a substanței și, preventiv, să închideți geamurile când se face dezinsecția!

Această acțiune se va desfășura dimineața, după ora 06:30, urmȃnd ca în funcție de starea vremii, să vă comunicăm ziua în care se va efectua tratamentul.