Comunicat de presă - Ambulatoriu Chitila

Comunicat de presă

Ambulatoriul de Specialitate SUUB- Chitila: un parteneriat de succes între Primăria orașului și Spitalul Universitar de Urgență București

Primăria Orașului Chitila în parteneriat cu Spitalul Universitar de Urgență București deschid astăzi un ambulatoriu de specialitate al SUUB, o unitate sanitară nouă realizată și dotată după cele mai înalte standarde de calitate.

Ambulatoriul de Specialitate SUUB- Chitila funcționează în baza unui protocol semnat între primarul orașului, Emilian Oprea și managerul S.U.U.B., Prof. Univ. Dr. Cătălin Cîrstoiu. Personalul medical și managementul noii unități sanitare vor fi asigurate de către Spitalul Universitar de Urgență București.

Investiția totală în infrastructura acestui centru medical se ridică la aproximativ 14.000.000 lei, din care 11.600.000 lei provin din bugetul local al Primăriei  Chitila, diferența fiind asigurată de Consiliul Județean Ilfov.

Situat în Șoseaua Banatului nr. 2, Ambulatoriul este amplasat într-o clădire complet reabilitată și extinsă, cu o suprafață desfășurată de 1.458 mp, distribuită pe două niveluri (P+1E).

Dotarea cu echipamente medicale și mobilier, care s-a ridicat la 15.600.000 lei, a fost realizată prin programul PNRR/2022/C12/MS/I1.3 – I1.3 Unități de asistență medicală ambulatorie. Primăria Chitila a urmărit achiziționarea unor echipamente de înaltă performanță, esențiale pentru furnizarea unor servicii medicale de top. Printre echipamentele instalate în Centru se numără: ecografe, aparate de monitorizare EKG, colonoscop video HD, echipamente de audiometrie, electrocardiografe, electroencefalografe, electromiografe, electrocautere, gastroscop video HD, mașini de reprocesare a aparaturii optice, monitoare pentru funcții vitale, seturi de retinoscopie directă, sisteme de colposcopie, sisteme endoscopice ORL HD cu tehnologie NBI (imagistică cu spectru îngust), laringoscoape video, sisteme de cauterizare bipolară și cu radiofrecvență pentru ORL, ureteroscoape, ventilatoare portabile și unități ORL. Toate aceste dotări contribuie la crearea unui mediu modern și prietenos pentru pacienți, asigurând astfel accesul la servicii medicale de cea mai înaltă calitate.

”Orașul nostru este într-o continuă dezvoltare. Era nevoie să investim în  infrastructura medicală care să răspundă nevoilor locuitorilor din Chitila de servicii medicale de calitate. Am avut în vedere reducerea numărului de pacienți redirecționați către alte centre medicale dar și reducerea timpului de diagnosticare și tratament.

Cetățenii orașului, principalii beneficiari ai serviciilor medicale prestate în cadrul unității medicale nou înființate, vor avea acces facil la diagnostic și tratament mai rapid și mai precis datorită aparatelor medicale moderne și performante.

Următorul pas în dezvoltarea infrastructurii de servicii medicale pentru cetățenii din orașul nostru vizează reabilitarea și modernizarea Dispensarului uman. Având acum acest nou Centru Medical, care va răspunde nevoilor cetățenilor de servicii sanitare, ne putem ocupa și de actualul dispensar care necesită lucrări ample de reabilitare. Este un proiect pe care îl realizăm cu fonduri de la bugetul local și de la Consiliul Județean Ilfov”, a declarat Emilian OPREA, primarul orașului Chitila.

”Este primul proiect de acest gen al Spitalului Universitar de Urgență București în Ilfov. În acest Ambulatoriu vor oferi consultații medici din cadrul SUUB din specialități precum: neurologie, hematologie, chirurgie generală, medici de medicină internă, gastroenterologi, diabetologi și vor fi mai mulți medici din diverse specialități medicale.  Îngrijirea pacienților rămâne o prioritate absolută. Ne străduim constant să oferim servicii medicale de cea mai înaltă calitate, iar consultațiile din ambulatoriu sunt esențiale în acest demers. Pacienții vor putea veni și la Spitalul Universitar, existând o bună colaborare între medicii noștri. Este foarte important pentru noi ca toți pacienții să beneficieze de îngrijiri medicale de specialitate în cele mai bune condiții și la cele mai înalte standarde de profesionalism”, a declarat Prof. Univ. Dr. Cătălin Cîrstoiu, managerul S.U.U.B.

Ambulatoriul din Chitila va permite în timp furnizarea de servicii în mai multe specialități medicale, dintre care:  ortopedie, obstetrică-ginecologie, gastroentrologie, medicină internă, neurologie, diabet și boli de nutriție, ecografie generală, endocrinologie, medicină de familie, oncologie, hematologie și chirurgie generală.